Príjemné prostredie ako psychohygiena

Kto by netúžil bývať a pracovať v príjemnom prostredí? Znie to ako samozrejmosť, lenže realita býva často iná. Ako teda zmeniť prostredie okolo nás, aby na nás vplývalo čo najpozitívnejšie? Niekedy treba výraznejšie zásahy, inokedy stačia maličkosti. Posúďte sami.

žena na gauči

Domáce prostredie

Väčšina z nás trávi najviac času doma. Je len prirodzené, že vo vlastnom dome či byte to chceme mať čo najkrajšie, najpríjemnejšie a najkomfortnejšie. Je to zároveň priestor, ktorý môžeme najviac ovplyvniť. Záleží iba na nás, ako si svoju domácnosť zariadime. Nie každý má ale čas sledovať najnovšie trendy v oblasti interiérových riešení. Určite preto nezaškodí prizvať si na pomoc interiérového architekta alebo sa nechať inšpirovať odbornými časopismi či rovno špecializovanými firmami, ako napríklad Ekoma design. Odmenou nám bude domov, kam sa budeme vždy radi vracať.

Pracovné prostredie

Množstvo času trávime, samozrejme, aj v práci. Pracovné prostredie je preto rovnako dôležité ako domáce. Asi málokto túži pracovať v strohých, chladných a navyše  hlučných open spaceoch v skleníkových biznis centrách. Psychológovia tvrdia, že zlé pracovné prostredie negatívne ovplyvňuje náš pracovný výkon a môže nám spôsobiť i psychické poruchy. Našťastie, už to chápu aj zodpovednejší zamestnávatelia. Do kancelárií dávajú šípky či basketbalové koše na odreagovanie, v budovách zriaďujú oddychové miestnosti na relax a niekde nechýbajú ani hojdacie siete na poobedného „šlofíka“. Ak ten váš medzi takých nepatrí, skúste ho presvedčiť, veď je to aj v jeho záujme.

Verejný priestor

Úrady, nemocnice, verejná doprava, vlakové a autobusové stanice, ulice, námestia, parky – to všetko tvorí verejný priestor. Hoci si to niekedy ani neuvedomujeme, aj ten má výrazný vplyv na našu psychiku. Uveďme len jeden príklad. Asi nikto z nás nemá rád návštevy zubára, ale keď čakáme v príjemne zariadenej čakárni, kde nás upokojí pohľad na rybičky v akváriu a relaxačná hudba, hneď sa cítime lepšie. Ak ste sa s niečím podobným stretli u niektorých zubárov v Bratislave, určite viete, o čom hovoríme. Verejný priestor je naším spoločným priestorom, musíme preto sústavne vyvíjať tlak na samosprávu a zodpovedné inštitúcie, aby sme sa v ňom cítili čo najlepšie. Je to aj v záujme nášho psychického zdravia.

Related Posts